Otázky a odpovede: Správy v hlaholike
Ako vznikla hlaholika?
SLOVENSKÉ PÍSMENÁ
V druhej polovici 9. storočia prišli k Slovákom na žiadosť kráľa Rastislava dvaja kresťanskí vzdelanci zo Solúna. Biskup Konštantín Filozof, zvaný Cyril bol najväčší vzdelanec svojich čias, mystik, apoštol a prvý učiteľ Slovákov v 9. storočí , tvorca prvej slovenskej a zároveň slovanskej abecedy. A jeho brat Metod, tvorca prvých slovenských právnych kníh v 9. storočí. Abeceda, ktorú nám doniesli, bola úplne novým originálnym písmom. Spočiatku ju nazývali jednoducho „slovenské písmená“, pretože bola vytvorená pre slovenský národ. Názov hlaholika (glagolica) nadobudla abeceda, až keď sa dostala na územie Chorvátska, a to z názvu štvrtého písmena Gglagol –, čo znamená hovoriť aj ohlasovať.
Koľko písmen má Konštantínova hlaholika?
Hlaholské písmo je originálny grafický systém pozostávajúci z 38 znakov, zvukovo presne zachytávajúci všetky slovanské hlásky. Z fonologického hľadiska prevyšuje gréčtinu i latinčinu.
Kedy vznikla hlaholika?
Vznik prvých slovenských písmen je presne datovaný do roku 863 po Kr., lebo podľa očitých svedkov vznikli naraz a za veľmi krátky čas. To je jeden z unikátov tejto abecedy, pretože pri väčšine známych abecied trvalo mnohé stáročia, kým sa vykryštalizovala ich podoba.
Čím vyniká hlaholika?
predovšetkým svojou kresťanskou symbolikou. Väčšina písmen hlaholiky je utvorená z troch základných znakov, sprítomňujúcich tri najdôležitejšie symboly kresťanstva – kríž, kruh a trojuholník.
.